گردهمايي سراسري مسئولان روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي برگزار شد
روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
15/5/2561


در آستانه فرارسيدن 27 ارديبهشت روز جهاني ارتباطات و روز ملي روابط‌عمومي گردهمايي سراسري مسئولان و مديران روابط‌عمومي به مدت يك روز برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در اين همايش كه با حضور رئيس و اعضاي هيأت عامل اين سازمان و مسئولان و كارشناسان روابط‌عمومي ادارات كل راهداي و حمل و نقل جاده‌اي سراسر كشور برگزار شد، مهندس عبدالهاشم حسن‌نيا معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس سازمان يادشده  با تأكيد بر اهميت فعاليت روابط‌عمومي در پيشبرد اهداف كلان سازمان افزود:
هدف مهم از انجام مأموريت و وظائف سازماني، افزايش و ارتقاي كيفي فعاليتها به‌ويژه در حوزه روابط‌عمومي و ارتباطات درون و برون سازماني مطرح است. خانواده سازماني ما خانواده‌اي گسترده است به ويژه پس از ادغام راهداري با حمل و نقل جاده‌اي تنوع وظايف و گستردگي آن مسئوليت سنگيني را براي تك‌تك واحدهاي سازماني تعيين و تعريف كرده است.
وي با تأكيد براي ايجاد تحول بنيادي در ساختار و تفكرات قالب مجريان امور در حوزه‌هاي مختلف كاري سازمان و به‌ويژه در روابط‌عمومي خاطرنشان كرد: ما بايد فهم مشترك با كاربران سازمان داشته باشيم. سازمان پويا سازماني است كه گسترش مناسبي در مطلوبيت خدمات قابل ارايه داشته باشد. در اين صورت در جامعه كاربران و همچنين مسئولان، بازخورد مناسبي از فعاليت‌هاي سازمان شكل مي‌گيرد و اين امر در تأمين اعتبارات و كسب وجهه عمومي مثبت و مؤثر است. 
رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي همچنين اظهار داشت: لازم است فعاليت و انجام وظيفه در روابط‌عمومي با محوريت و مسئوليت در قبال تمام بخش و نهادهاي همكار و مهمتر از همه مردم و كاربران خدمات سازمان باشد و اين تعهد در قبال تك‌تك افرادي كه به طور مستقيم و غيرمستقيم از خدمات سازمان بهره‌مند مي‌باشند احساس ‌مي‌گردد. در واقع بايد به اندازه ، سهم‌الحق آنها برايشان نقش قابل بودكه در اين خصوص استفاده از شيوه‌هاي اطلاع‌رساني جديد راهگشا است.
مهندس حسن نيا با اشاره به اينكه تأثير‌گذاري سازمان بر روي كاربران جاده‌ها بسيار زياد است، افزود: با گستره فعاليتهاي سازمان مي‌توان گفت كه همه افراد جامعه در 24 ساعت با سازمان و عملكرد آن به نوعي در ارتباط هستند. بنابراين سازماني كه بتواند در اين سطح خدمات ارايه بدهد، بايد قادر باشد در انجام وظايفش موفق باشد و همچنين در ارايه عملكرد و فعاليتش، كنش ارتباطي مناسبي با مخاطبان و استفاده‌كنندگان از خدماتش داشته باشد و در تحقق اين امر يعني اطلاع‌رساني عملكردي، روابط‌عمومي نقش اول را داراست و از اهميت به‌سزايي برخوردار است. 
وي به لزوم سازماندهي ساختار تشكيلاتي روابط‌عمومي‌هاي سازمان در تمامي ادارات كل استانها تأكيد كرد و اميد آن است را در راستاي رفع مشكلات موجود در اين خصوص از طريق ستاد مركزي اقدامات لازم صورت گيرد. 
در ادامه اين نشست داريوش اماني عضو هيأت عامل و معاون حمل و نقل سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي برگزاري همايش‌هاي تخصصي با حضور مسئولان روابط‌عمومي سازمان با موضوعات مرتبط و بحث و تبادل‌نظر كارشناسي را از جمله اقدامات مهم در بخش يكسان‌سازي فعاليتهاي روابط‌عمومي و ارتقاي حس همدلي و همكاري همكاران اين حوزه دانست و افزود: كار و فعاليت در سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي باتوجه به ادغام صورت گرفته و گستره وظايف و اختيارات، فعاليتي شبانه‌روزي است. در اين راستا لزوم داشتن برنامه و اتخاذ برنامه‌ريزي‌هاي لازم اهميت دارد. اين امر همواره در دستور كار و فعاليت بوده است به گونه‌اي كه از هم‌اكنون برنامه‌ريزي براي اجراي طرح تابستاني و همچنين اجراي وظايف سازمان در ستاد اربعين حسيني در دستور كار قرار دارد و فعاليت همكاران شاغل در ادارات روابط‌عمومي همواره يارو ياور بوده و هست.
معاون حمل و نقل سازمان به حجم بالاي جابه‌جايي كالا و مسافر از طريق جاده‌هاي كشور اشاره كرد و افزود:
اين امر مسئوليت سنگين كاري ما را نشان مي‌دهد و در اين ارتباط اطلاع‌رساني به موقع از فعاليتهاي انجام شده حايز اهميت است. در واقع تعامل مناسب با رسانه‌ها به ويژه در ارايه عملكرد سامانه 141 و اطلاع‌رساني مناسب اخبار خدمات قابل ارايه اين سامانه به كاربران جاده‌ها مؤثر است. 
وي ابراز اميدواري كرد با اتكا به پتانسيل و توانمندسازي موجود در سازمان در بخشهاي گوناگون و با استعانت از توان بالاي ارتباطي موجود بيش از پيش سازماني بالنده و پويا داشته باشيم.
در ادامه گردهمايي سراسري رؤسا و مسئولان روابط‌عمومي ادارات كل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استانهاي سراسر كشور مهران قرباني عضو هيأت عامل و نماينده رياست سازمان در امور ايمني از خدمات و فعاليت همكاران روابط‌عمومي سازمان در اجراي موفق طرح نوروزي امسال و همچنين گراميداشت روز ايمني حمل و نقل و ترغيب و تشويق عمومي مردم به رعايت نكات ايمني در انجام سفرهاي جاده‌اي تقدير كرد و افزود:
فعاليت در روابط‌عمومي از اهميتي ويژه‌اي برخوردار است. شما با سرمايه‌هاي اجتماعي يك كشور يعني عموم مردم رو‌به‌رو هستيد. در واقع برون‌داد نتايج كار سازمان را شما ارائه مي‌كنيد و در اين ميان تكنيك‌هاي كاري و توان نيروي انساني شاغل در روابط‌عمومي بسيار اهميت دارد. 
قرباني افزود: در حال حاضر به اثبات رسيده است كه در تحقق رشد اقتصادي فعاليتهاي تجاري و اقتصادي در سطح يك كشور، سازمان و يا جامعه، 20 تا 30 درصد اين سود به منابع اجتماعي آن مجموعه و نوع تعاملاتش منوط مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه نوع اطلاع‌رساني و گزارش‌دهي در روابط‌عمومي اثر مستقيم بر افزايش سطح وفاداري و تعلق كاركنان و اعتماد جامعه و كاربران و استفاده‌كنندگان از خدمات سازمان داردافزود:  فعاليت در روابط‌عمومي و مهندسي فعاليت و عملكرد روابط‌عمومي به انجام كارهاي هنري بسيار شبيه است. خلاقيت و ديد هنري فعالان عرصه روابط‌عمومي در چيدمان روابط با درون و برون سازمان مي‌تواند در رسيدن به موفقيت پيش‌بيني شده و تحقق اهداف كلان سازماني مؤثر باشد. 
قرباني همچنين با اشاره به اينكه يك فرد شاغل حرفه‌اي تمام جوانب كاري خود را بررسي كرده و پس از خودارزيابي فعاليتها، برنامه‌ريزي‌هاي لازم در جهت بهبود هرچه بيشتر صورت مي‌گيرد، افزود:
هنر آينده‌نگري را بايد در خود تقويت كنيم چرا كه در ارگاني مشغول فعاليت هستيم كه نقش كليدي در تأمين سلامت جان و مال افراد جامعه متقاضي سفر و كاربران سفر در جاده‌ها ايفا مي‌كند.
اين در حالي است كه نقش روابط‌عمومي‌هاي سراسر كشور در مراكز استان‌ها و شهرستان‌ها در اين زمانها اهميت بالايي در اطلاع‌رساني به مردم، حفظ آرامش عمومي جامعه و آگاهي‌بخشي در ارتباط با فعاليتهاي رفع بحران دارد. تأمين سفر ايمن و آرامش‌بخش به سازمان از وظايف اصلي ما محسوب مي‌شود.  
در ادامه اين نشست فرامرز مداح معاون برنامه‌ريزي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي با تأكيد بر اهميت برقرار ارتباط مؤثر و مطلوب با مخاطبان از طريق روابط‌عمومي‌ها، اظهار داشت: روابط‌عمومي‌ها نقش دوسويه برعهده دارند و در زمينه انتقال اطلاعات بيرون از سازمان به داخل مجموعه و بالعكس فعاليت مي‌كنند، از اين رو استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي موجود و تأسيسات جاده‌اي از جمله مجتمع‌هاي خدماتي – رفاهي بين‌راهي، راهدارخانه‌ها و پايانه‌هاي بار و مسافر از ابزارهاي مؤثر در اطلاع‌رساني از اقدامات و فعاليت‌هاي انجام شده در سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي به شمار مي‌رود و قابل توجه و برنامه‌ريزي است. 
وي با اشاره به اين كه براي موضوعات مختلف در حوزه روابط‌عمومي بايد شيوه‌نامه‌هاي مربوطه تهيه گردد، افزود:
تدوين اين شيوه‌‌نامه‌ها به ويژه در موقعيت‌هاي بحران و حوادث كارايي قابل توجهي دارد و مشخص مي‌كند چه اقداماتي از سوي چه مراجع و مسئولين در زمينه رفع بحران انجام شود. 
مهندس مداح، مستندسازي فعاليت‌ها در روابط‌عمومي را اقدامي قابل اهميت دانست و افزود: تهيه اين مستندهاي گزارشي و تصويري، موجب ارزيابي از اقدامات و فعاليت‌هاي انجام شده در روابط‌عمومي شده و براي تدوين برنامه‌هاي آتي اثربخش است. 

هر روز و هر لحظه محلي براي فعاليت روابط‌عمومي است

انسان از نخست تا امروز بدون انجام فعاليتهاي روابط‌عمومي قادر به ادامه حيات خود نبوده و در واقع هر روز و هر لحظه، محلي براي فعاليت روابط‌عمومي محسوب مي‌شود. 
به گزارش روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي كشور ناصر رزاق‌منش مديركل روابط‌عمومي اين سازمان با اشاره به اين  مطلب ضمن گراميداشت روز جهاني ارتباطات و روز ملي روابط‌عمومي آن را فرصت مغتنمي براي بازنگري در سطح بينش مسئولان و دست‌اندركاران اين حوزه و همچنين نوآوري و بازنگري در فرآيندهاي اجرايي روابط‌عمومي دانست و افزود:
خدمات مناسب و تلاش مسئولان روابط‌عمومي سازمان در ستاد مركزي و استانهاي سراسر كشور در نوروز امسال، همچنين 7 ارديبهشت ماه روز ملي ايمني حمل و نقل در سطح گسترده‌اي انجام شد كه قابل تقدير است و انشاءا... با همدلي و تعامل هرچه بيشتر همكاران، همواره در اجراي طرحهاي سازمان موفقيت حاصل شود. 
رزاق‌منش اظهار داشت: نگاه جديدي در سازمان اتفاق افتاده است. در سطوح عالي سازماني، نگاهي خاص و انتظاري ويژه براي روابط‌عمومي مطرح است كه همدلي، هماهنگي و يكپارچه‌سازي فعاليتها در حوزه كاري روابط‌عمومي مي‌تواند در جهت تأمين اين انتظارات و خواسته‌ها چه در سطح درون سازماني و چه در سطح برون سازماني مؤثر باشد. 
مديركل روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي خاطرنشان كرد:
دنياي امروز، دنياي تغيير و تحول است. در حقيقت فرصتهايي كه امروزه در حوزه ارتباطات پيش‌آمده،‌ امكانات و قابليتهاي جديد ابزارهاي ارتباطي و رسانه‌اي را بايد غنيمت شمرد و روش‌هاي جديد ارتباطي، استفاده از فضاهاي مجازي، شبكه‌هاي اجتماعي موجود مي‌تواند در تسريع و بهينه‌سازي فرآيندهاي اطلاع‌رساني تأثيرگذار باشد كه البته در اين خصوص اقدامات شايسته‌اي همواره از سوي همكاران روابط‌عمومي سازمان در سراسر كشور صورت گرفته است اما انتظار مي‌رود استفاده از اين پتانسيل‌ها، باتوجه به تغييرات دنياي مدرن امروزه، بيش از افزايش يابد.
رزاق‌منش روابط‌عمومي را پل ارتباطي مورد اعتماد سازمان و مخاطبان آن برشمرد و بر لزوم استفاده حداكثري روابط‌عمومي‌ها از همه ظرفيتها به ويژه نهادهاي همكار در استان‌ها به ويژه تعامل با اصناف و تشكل‌هاي حمل و نقل تأكيد كرد.  
http://www.rmto.ir/NewsAttach/25297.jpg
پرینت خبر Convert to PDF