ورود 500 دستگاه ناوگان مینی بوسرانی جدید به شبکه حمل و نقل جابجایی مسافری
روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
16/5/2561

طي مراسمي با حضور معاون وزير راه و شهرسازي، مديرعامل شركت خودروسازي بهمن، مديرعامل بانك كارآفريني اميد طرح بخشي از نوسازي ناوگان حمل و نقل جاده و اشتغال‌زايي با تحويل تعداد ي از 500 دستگاه ناوگان ميني‌بوسراني به رانندگان متقاضي آغاز شد .

به گزارش روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، در اين مراسم مهندس عبدالهاشم حسن‌نيا معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس اين سازمان طي سخناني اظهار داشت : باتوجه به اين كه بيش از 90 درصد از جابه‌جايي كالا و مسافر در كشور از طريق شبكه حمل و نقل جاده‌اي انجام مي‌شود، از اين رو كالا و مسافر دو مقوله مهم در حوزه حمل و نقل جاده‌اي محسوب مي‌شوند و در حال حاضر بالغ بر 600 هزار راننده فعال در كشور اشتغال دارند.

وي افزود: نوسازي ناوگان ميني‌بوسراني كه بنا بر دلايلي تاكنون كمتر مورد توجه قرار گرفته بود با پيگيري به عمل آمده از سوي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، قراردادي با گروه بهمن منعقد گرديد كه 5 هزار ميليارد تومان گردش مالي آن است همچنين براي نوسازي 20 هزار دستگاه ناوگان عمومي حمل و نقل جاده‌اي اعم از كاميون، اتوبوس ، ميني‌بوس و سواري كرايه با حمايت بانك كارآفريني و مشاركت شركت‌هاي خودروساز داخلي برنامه‌ريزي شده است كه از منابع مالي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي بابت سود سپرده، مساعدت لازم صورت گرفته است .

مهندس حسن‌نيا با اشاره به اهميت نوسازي ناوگان حمل و نقل جاده‌اي در ايجاد ايمني در سفرهاي جاده‌اي افزود: در حال حاضر بالغ بر 18 هزار كيلومتر شبكه بزرگراهي و آزادراهي در كشور وجود دارد كه براساس نيازسنجي‌ها بايد به 20 هزار كيلومتر افزايش پيدا كند و زيرساخت‌هاي مناسبي را در شبكه راه‌هاي كشور فراهم نمايد.

وي همچنين تصريح كرد: براساس سن متوسط فرسودگي ناوگان از مجموع 450 هزار دستگاه ناوگان حمل و نقل عمومي كشور در حال حاضر بالغ بر 250 هزار دستگاه فرسوده هستند كه اميد است با حمايت دولت، مجلس شوراي اسلامي و اقدامات انجام شده از سوي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي و مشاركت بانك‌ها ، منجر به ارايه خدمات بهتري براي كاربران و رانندگان تلاشگرعزيز و افزايش بهره وري اقتصادي – اجتماعي و ارتقاءي جايگاه اين صنعت مهم در كشور گردد.

 بر اساس اين گزارش صدراله بمانا مشاور رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در امور نوسازي ناوگان عمومل جاده‌اي گزارشي از اقدامات انجام شده در حوزه نوسازي ناوگان ارايه كرد و افزود :طرح نوسازي ناوگان عمومي حمل و نقل جاده‌اي از سال 79 در سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي آغاز شد و اولويت اول اين طرح در بخش مسافربري بود كه تحول چشمگيري در ناوگان اتوبوسراني و سواري كرايه در كل كشور ايجاد شد. بمانا افزود: در راستاي نوسازي ناوگان ميني‌بوسراني، باتوجه به اين كه 57 هزار دستگاه ناوگان ميني‌بوسراني در شهرها و روستاها با عمر بالاي 24 سال به مرحله اسقاط رسيده‌اند و فرسودگي قابل توجهي از ناوگان را تشكيل مي‌دهد ، از اين رو نسبت به اجراي طرح نوسازي اين ناوگان قرار دارد مربوط به نوسازي با شركت بهمن خودرو منعقد گرديده است و در فاز اول اين طرح 500 دستگاه ميني‌بوس ايسوز توليد و به متقاضيان واگذار گرديد.

مشاور رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در ادامه به طرح‌هاي در دست اجراي نوسازي ناوگان عمومي جاده‌اي در كشور اشاره كرد و افزود : طرح نوسازي ناوگان مسافربري جاده‌اي اعم از اتوبوس، ميني‌بوس و سواري كرايه از محل منابع داخلي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در دست اجرا است و به متقاضيان طبق ضوابط و مقررات تعيين شده ناوگان جديد واگذار مي‌شود. وي افزود : طرح ديگر در دست اقدام، طرح نوسازي كاميون‌هاي فرسوده است كه از سوي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي با همكاري شركت نفت و شركت‌هاي خودروساز اجرا مي‌شود و طي قرارداد منعقد شده 18 هزار دستگاه جديد واگذار مي‌شود كه در سال گذشته بالغ بر 2100 دستگاه ناوگان جديد به متقاضيان تحويل شد و اميد آن مي‌رود در سال جاري هم بالغ بر 8 تا 10 هزار ناوگان جديد تحويل متقاضيان گردد.

بمانا خاطرنشان كرد : طرح كليد به كليد رياست جمهوري، طرح ديگري است كه براي ورود 22 هزار و 500 ناوگان جديد در بخش مسافري باري هدف‌گذاري شده است و بالغ بر 10 ميليارد و 666 ميليون دلار از محل صرفه‌جويي سوخت اعتبار به خود اختصاص داده است. اميد آن مي‌رود كه با اجرايي شدن اين طرح‌ها ، موجبات اشتغال‌زايي و افزايش رفاه عمومي و خدمات‌رساني به مردم و هم‌وطنان فراهم شود.

 اين گزارش مي افزايد دكتر مهيار عسگريان رئيس سازمان فروش خودروهاي تجاري شركت بهمن خودرو به نمايندگي از منصور پورزرين مديرعامل شركت مذكور، ضمن تقدير از حمايت‌ها و تلاش‌هاي معاون وزيرراه و شهرسازي و رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در اجراي طرح نوسازي ناوگان ميني‌بوسراني در كشور، اظهار داشت: قرارداد اين طرح با هدف اشتغال‌زايي، ارتقاي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري، صرفه‌جويي ارزي و كاهش مصرف سوخت و ارتقاي ايمني در جاده‌هاي كشور، منعقد گرديد و با همت مسئولين به مرحله اجرا رسيده است. وي با بيان اين كه خودروهاي ناايمن و فرسوده از عوامل مهم در وقوع تصادفات جاده‌اي به شمار مي‌روند، افزود : خودروهاي جديد براساس استانداردهاي جديد و با ايمني بالا توليد و جايگزين خودروهاي فرسوده مي‌شوند و در اين راستا شركت بهمن خودرو از سال گذشته به طور جدي وارد عمل شد و در توليد ناوگان ميني‌بوسراني مقام نخست را به خود اختصاص داده است. دكتر عسگريان افزود: در سال گذشته قرارداد توليد 11 هزار دستگاه ميني‌بوس منعقد شد كه اكنون در مرحله واگذاري هستيم و براي سال‌جاري قرارداد واگذاري هزار دستگاه ميني‌بوس از نوع ايسوزو منعقد شده است كه اجراي اين طرح با قوت در دست اقدام است.

اضافه مي نمايد دكتر اصغر نوراله‌زاده مديرعامل صندوق كارآفريني اميد طي سخناني با حمايت از اجراي طرح نوسازي ناوگان حمل و نقل در كشور، اظهار داشت: بخش حمل و نقل و شبكه توزيع به عنوان يك عامل مهم در اقتصاد ملي و در حوزه اشتغال به شمار مي‌رود و هم به صورت مستقيم و هم به صورت غيرمستقيم در اشتغال و افزايش ارزش افزوده نقش قابل توجهي برعهده دارد.

 وي با اظهار اميدواري از اين كه اجراي اين طرح‌ها در ساماندهي شبكه لجستيك كشور و بخش‌هاي ديگر اقتصادي تأثير‌گذار خواهد بود، افزود: اگر شبكه قطعه‌سازي خودرو فعال شود و ظرفيت‌هاي كشور به اين سمت هدايت شود، چه از لحاظ سياست‌هاي كلان كشور در اقتصاد مقاومتي و چه از لحاظ توجه به توليد داخلي و اشتغال‌زايي، نقش و اهميت قابل‌توجهي ايفاد مي‌نمايد.

گفتني است در پايان اين مراسم كه داريوش اماني معاون حمل و نقل و حميد رضا شهركي مدير كل حمل و نقل مسافر سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي نيز حضور داشتند با حضور مسئولين حاضر كليد تعدادي از خودروها به رانندگان تلاشگر بخش ميني بوس راني بين شهري به عنوان متقاضي تحويل گرديد .

http://www.rmto.ir/NewsAttach/260297.jpg
پرینت خبر Convert to PDF