راه اندازی سریع

راهداران با تلاش خود در مناطق سيل‌زده، راه را بر امدادگران هموار ساختند
روابط عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي
1398/02/31

راهداران تلاشگر كشور با تلاش بي‌وقفه طي پنج ماه گذشته با هماهنگي، ايثار، از خودگذشتگي و به كارگرفتن توان حداكثري و امكانات در اختيار، راه را بر كاربران جاده‌ها هموار ساختند و در مناطق سيل‌زده، همواركننده راه ورود نيروهاي امدادي از ساير ارگانها و نهادها به اين مناطق بوده‌اند كه در حال حاضر در استانهاي ايلام، خوزستان، لرستان و گلستان امكان تردد مردم در راههاي ارتباطي بين شهرها و روستاها برقرار شده است.
به گزارش روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، حيدر مطاعي معاون راهداري اين سازمان در همايش سراسري معاون راهداري و فني سراسر كشور با اشاره به اين مطلب افزود: تعامل معاونان راهداري استانهاي سراسر كشور درخصوص موضوعات تخصصي حوزه راهداري در جهت افزايش بهره‌وري در اين حوزه منتج به انجام بهينه عمليات راهداري و استفاده حداكثري از امكانات در اختيار مي‌باشد.
در زمستان گذشته بارندگي‌هاي زيادي داشتيم كه حجم بارش‌ها همزمان با تردد وسايط‌نقليه به ويژه در استانها و محورهاي پرتردد، حجم خسارت را به راهها افزايش داده است. كه در اين راستا انجام عمليات راهداري جاري و تعمير خسارات وارده به جسم خاك در اسرع وقت حائز اهميت است و از انباشت خسارات به راهها و افزايش اعتبارات مورد نياز براي اين امر جلوگيري مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: درخصوص اجراي طرح راهداري زمستاني و طرح نوروزي و به ويژه در زمان وقوع سيل در استانهاي شمالي، غربي و جنوبي كشور، تلاش راهداران در بعد استاني و در بعد ملي قابل ستايش است.

اكبري298.jpg
تأكيد بر لزوم استفاده از تراشه‌هاي آسفالت

در ادامه اين نشست تخصصي، رضا اكبري مديركل دفتر نگهداري راههاي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي ضمن تقدير از خدمات راهداران طي ماههاي گذشته درخصوص انجام طرحهاي راهداري زمستاني، نوروز و مقابله با بحران سيل در استانهاي سيل‌زده، به افزايش هزينه‌هاي حوزه راهداري و كاهش ميزان اعتبارات درخصوص نگهداري راههاي شرياني در سال جاري اشاره كرد و افزود:
اين امر لزوم توجه به اولويت‌بندي در زمينه نگهداري راهها را ضروري مي‌سازد و اينكه بايد راجع به انجام امور نگهداري راهها و اتخاذ رويكردهاي مناسب، با تفكر و بررسي عمل شود كه كجاها و در چه محورهايي مي‌توان هزينه‌ها را كاهش داد و يا اينه امور نگهداري با اولويت‌بندي انجام شود.
اكبري با اشاره به اينكه بهسازي سبك و سنگين و نگهداري جاري و پيشگيرانه بايد باتوجه به گزارش وضعيت رويه راههاي كشور PMS انجام شود خاطرنشان كرد:
اولويت اول روكش آسفالت گرم 6 محور از محورهاي شرياني است كه در اين محورها به هيچ وجه كار با دوام كمتر از 2 سال انجام نشود.
مديركل دفتر نگهداري راههاي سازمان همچنين به لزوم استفاده از تراشه‌هاي آسفالت تأكيد كرد و گفت: در سال گذشته دستورالعمل استفاده از تراشه‌هاي آسفالت به استانها ابلاغ شده است كه اين امر مي‌توان صرفه‌جويي اقتصادي ايجاد كرد كه باتوجه به وجود 3 الي 5/3 درصدي قير در آن به ميزان قابل‌توجهي به صرفه است.

ذاكري298.jpg
كمبود جدي اعتبارات در حوزه راههاي فرعي و روستايي

در ادامه اين نشست حمزه ذاكري مديركل دفتر نگهداري راههاي فرعي و روستايي به وسعت گسترده طول راههاي فرعي و روستايي و اعتبارات كم اختصاص يافته به اين حوزه اشاره كرد و افزود:
براساس برنامه ششم سالانه بايد 20 درصد راهها نگهداري شود كه تحقق اين امر باتوجه به خرابي‌ها و خسارات صورت گرفته و كاهش اعتبارات اين حوزه امر دشواري است در اين ارتباط طبق دستورالعمل ابلاغي به استانها در سال گذشته، ادارات كل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استانها بايد نسبت به انجام پروژه‌هاي راهداري و نگهداري در حوزه نگهداري راههاي روستايي و فرعي از طريق اعتبارات استاني از طريق شوراي برنامه‌ريزي استان اقدام كنند.
ذاكري خاطرنشان كرد:
در سال 97 سامانه مديريت روسازي راههاي فرعي مورد بهره‌برداري قرار گرفت كه اين سامانه تحت وب بوده و اطلاعات و داده‌هاي برداشت شده از رويه راههاي كشور در استانها و ستاد مركزي همزمان قابل دسترسي است. در اين راستا انتظار مي‌رود درخواستهايي كه براي صدور مجوز به ستاد مركزي ارسال مي‌شود، منضم به بررسي‌هاي لازم در اين خصوص باشد كه در غير اينصورت نسبت به صدور مجوز اقدام نمي‌شود.

 mogh298.jpg

معاون برنامه‌ریزی سازمان تأکید کرد:
تشکیل کمیته فنی در ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان‌ها

معاون برنامه‌ریزی سازمان  اظهار کرد: معاونان فنی و معاونان راهداری برای پیشبرد پروژه‌های عمرانی کارهای مشترک زیادی دارند لذا  برای نظارت بیشتر  بر اجرای بهتر پروژه‌ها، ضروری است کمیته فنی متشکل از معاون راهداری، معاون فنی و کارشناسان ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان‌ها تشکیل شود و مطالعه پروژه، برآورد و اجرا  در کمیته بررسی شود.
وی افزود:  مسئولیت برآورد پروژه، نظارت بر اجرای  پروژه تا آخرین مرحله تحویل  برعهده مدیران فنی می‌باشد، همچنین مدیران فنی می توانند  با استفاده از سامانه پروژه‌های عمرانی که در ادارات کل  راه اندازی شده است، بررسی صورت وضعیت پروژه‌‌ها ، جرائم و تأخیر در تحویل پروژه را واضح و روشن پیگیری کنند.
مقبلی تأکید کرد: بر اساس  پیش بینی سازمان هواشناسی در ادامه سال جاری نیز با بارش‌های سیل‌آسا مواجه خواهیم بود، بنابر این با توجه به تجربه سیل گذشته ضرورت دارد در فرصت باقی مانده، تنظیم بستر رودخانه ها، کم کردن شکستگی‌ها با استفاده از سنگ‌های حجیم در بستر رودخانه‌ها برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی ناشی از حوادث طبیعی مانند  سیل به ابنیه فنی در دستور کار ادارات کل قرار گیرد.
 معاون برنامه‌ریزی گفت: با توجه به کمبود اعتبارات ملی، باید برنامه‌ریزی مناسب برای اجرای پروژه‌ها برمبنای توجیه اقتصادی پروژه‌ها انجام شود و اعتبارات برای پروژهایی که به حداقل هزینه برای بهره‌برداری نیاز دارند، تخصیص داده شود، همچنین مدیران راهداری و فنی می‌توانند برای  ساخت و نگهداری راه‌های روستایی از اعتبارات استانی استفاده کنند.  
مديركل دفتر فني و امور پيمان‌ها توصيه‌هايي درخصوص پيمان عنوان كرد و بر اهميت و ضرورت مستندسازي در زمينه پيمان براي رسيدگي در كميته پيمان ستاد، پرهيزي از ماده 46 با ممانعت از خاتمه پيمان و اهتمام ويژه به مقوله تعمير و نگهداي هدفمند از پروژه‌ها و ساختمان‌هاي اداري، مديريت و كنترل بر اعتبارات تخصيص داده شده به استان‌ها تأكيد كرد.
شايان ذكر است، بهره‌گيري از ظرفيت ماده 12 سازمان برنامه و بودجه، رسيدگي به صورت وضعيت‌ها با استفاده از ظرفيت همكاران ستاد از ديگر مواردي بود كه مديركل دفتر فني و امور پيمان‌ها به آن‌ها اشاره كرد.

teymori298.jpg

سازمان را به سمت چابك‌سازي سوق دهيم
در ادامه اين نشست محمد تيموري معاون توسعه مديريت و منابع اظهار كرد: پويايي و بهره‌وري سازمان‌ها در قالب چابك‌سازي امكان‌پذير است و سازمان ما نيز براي افزايش بهره‌وري در فرايند امور بايد به سمت چابك‌سازي  سازماني حركت كند.‌
وي ضمن تأكيد بر اهميت دقت نظر در وصول درآمدها، نحوه وصول و رديابي درآمدها گفت: به رغم اين كه هزينه‌ها در سال‌جاري داراي سير صعودي بوده است، در سال‌جاري در بودجه كل كشور اعتبارات منابع عمومي نسبت به سال قبل افزايشي نداشته است لذا ميزان اعتبار ثابت است و با اين منابع مي‌توان حجم كمتري از امور انجام داد بنابراين در سال‌جاري تأكيد بر اولويت‌بندي و امتياز‌دهي به پروژه‌هايي است كه از درجه اهميت بالاتري برخوردار هستند.

شهركي298.jpg
ارتقاي كيفيت ارايه خدمات مجتمع‌هاي خدماتي – رفاهي
حميدرضا شهركي ثانوي مديركل دفتر سرمايه‌گذاري و نظارت بر بهره‌برداري با حضور در اين همايش طي سخناني بر ارتقاي كيفيت ارايه خدمات از سوي مجتمع‌هاي خدماتي – رفاهي به هم‌وطنان و استفاده‌كنندگان از اين مجتمع‌ها تأكيد كرد.
وي افزود: در راستاي تأكيدات وزير راه و شهرسازي درخصوص توسعه فضاهاي عمومي، نمازخانه‌ها و سرويس‌هاي بهداشتي با كيفيت بالا و در فضاي مناسب، اين امر بايد در دستور كار مديران مجتمع‌ها قرار گيرد و از سوي رؤساي استان‌ها نظارت و كنترل‌هاي لازم انجام شود.
شهركي‌ثانوي همچنين از اجراي طرح رتبه‌بندي مجتمع‌هاي خدماتي – رفاهي خبر داد و افزود:
طرح مذكور از طريق مشاور در حال انجام است و پس از تائيد در استان‌ها اجرا مي‌شود.
گفتني است در حال حاضر بالغ بر 753 مجتمع‌ خدماتي – رفاهي در كشور به بهره‌برداري رسيده است كه در ايجاد اشتغال در صنعت حمل و نقل كشور نقش قابل توجهي دارد.

آشوري298.jpg

توسعه پروژه‌هاي سامانه‌هاي حمل و نقل هوشمند
علي اكبر آشوري رئيس مركز مديريت راه‌هاي كشور گزارشي از پيشرفت پروژه‌هاي حمل و نقل هوشمند در كشور ارايه و بر توسعه اين پروژه‌ها در سال‌جاري تأكيد كرد.
وي افزود:
پروژه‌ سامانه توزين در حال حركت، سامانه مديريت ناوگان، دوربين‌هاي نظارت تصويري و سامانه اطلاع‌رساني 141 از جمله پروژه‌هاي اولويت‌دار در سال‌جاري است كه بسترهاي توسعه ظرفيت اين سامانه‌ها در همه استان‌ها فراهم شده است.
آشوري در بخش ديگري از سخنان خود به مشكلات مربوط به آماده‌سازي زيرساخت‌ها و نصب اين سامانه‌ها اشاره كرد و افزود:
در مكان‌يابي و نصب اين سامانه‌ها شاخص‌هاي ايمني و حريم راه‌ها در نظر گرفته مي‌شود و با همكاري ساير دستگاه‌ها از جمله پليس راه، بهره‌برداري مي‌شود.
گفتني است در حال حاضر بيش از 770 دستگاه دوربين نظارت تصويري در سراسر كشور راه‌اندازي شده است.
يادآور مي‌شود در اين نشست همچنين تعدادي از معاونين راهداري و فني و نظارت ادارات كل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استانها به نمايندگي از ساير ادارات كل، مشكلات و انتظارات حوزه كاري خود را در قالب پرسش و پاسخ مطرح كردند. ​

http://www.rmto.ir/NewsAttach/%D9%85%D8%B7%D8%A7%D8%B9%D9%8A298.jpg
پرینت خبر Convert to PDF